Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił spółce 3P Consulting Group zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów.

Spółka promuje usługi brokerskie świadczone przez firmę inwestycyjną Vantage Global Limited z siedzibą w Republice Vanuatu oraz za pośrednictwem platformy Klimex Capital Markets. Otrzymuje wynagrodzenie, gdy jej kursanci decydują się skorzystać z usług firmy z Oceanii.
Zdaniem prezesa UOKiK 3P Consulting Group nie oznacza treści reklamowych podczas prowadzonych szkoleń oraz w nagraniach dostępnych np. na kanale YouTube. Konsumenci mogą więc przypuszczać, że pozytywne opinie o ofercie Vantage Global Limited są obiektywną oceną wynikającą jedynie z doświadczeń szkoleniowców, a nie opłaconą reklamą. Może to skłaniać konsumentów do skorzystania z usług firmy zarejestrowanej w egzotycznym kraju.
Co więcej, spółka 3P Consulting Group podczas prezentowania oferty usług brokerskich eksponuje tylko korzyści związane z zawarciem umowy rachunku inwestycyjnego. Przykładowo przedstawia aktualne promocje, dostępne bonusy czy prezentuje historie osób, którym udało się wypracować wysoki zysk. Pomija z kolei istotne i wymagane przez przepisy informacje o ryzyku inwestycyjnym. Zdaniem prezesa UOKiK może to wywołać u konsumentów błędne przekonanie o bezpieczeństwie inwestycji i pewności zwrotu zaangażowanych środków. Świadomość ryzyka, zwłaszcza związana z zawieraniem kontraktów lewarowanych CFD, mogłaby ich odwieść od założenia rachunku.
Jeżeli zarzuty się potwierdzą, to spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Konsekwencje za umyślne dopuszczenie do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów może również ponieść prezes 3P Consulting Group. Większość szkoleń prowadził bowiem osobiście, występował też w filmach edukacyjnych, w których promował usługi Vantage Global Limited – grozi mu za to kara do 2 mln zł.