Rząd Rumunii kierowany przez Nicolae Ciucę wezwał w poniedziałek państwa UE do ogłoszenia nowych sankcji przeciwko Rosji za destabilizowanie sytuacji w Mołdawii - poinformował szef MSZ Rumunii Bogdan Aurescu.

Szef rumuńskiej dyplomacji, cytowany przez bukareszteńską agencję Agerpres, poinformował, że wraz z nasilającymi się działaniami destabilizacyjnymi ze strony Rosji konieczne jest stanowcze i wspólne wystąpienie państw UE.

“Rekomendujemy do rozważenia i analizy prawnej propozycję stworzenia odrębnego mechanizmu sankcji (wobec Rosji – PAP), za próby destabilizacji Republiki Mołdawii, jej porządku konstytucyjnego i rządów prawa.

Aurescu, obecny w poniedziałek w Brukseli podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE, podkreślił, że konieczne jest też dążenie do integracji Republiki Mołdawii z UE.

13 lutego prezydent Mołdawii Maia Sandu poinformowała, że służby wywiadowcze jej kraju zdobyły plan Kremla podporządkowania sobie Mołdawii poprzez przewrót, polegający na atakach dywersantów na budynki rządowe w Kiszyniowie.

Sprecyzowała, że plan rosyjskich wojsk zakładał, że przewrót miałby zostać przeprowadzony przy wykorzystaniu uczestników licznych w ostatnim czasie protestów antyrządowych w Kiszyniowie. Organizują je, jak dodała prezydent Sandu, prorosyjskie ugrupowania opozycyjne. (PAP)

zat/ mms/