Francuzi zdecydowali. Podczas drugiej tury wyborów wyłoniono nowych przedstawicieli parlamentu. Zjednoczenie Narodowe, aby rządzić potrzebowało 289 mandatów w parlamencie. Okazuje się, że według pierwszych sondaży wygrał Lewicowy Front Narodowy, zdobywając 180-215 mandatów.

Głosowanie skończyło się o 18:00 w mniejszych miejscowościach i małych miastach, a o 20:00 w większych ośrodkach. Pierwsze wstępne prognozy opublikowały agencje sondażowe tuż po godzinie 20:00.

Przypomnijmy: Emmanuel Macron, prezydent Francji, zarządził przedterminowe wybory po tym, jak jego partia poniosła porażkę ze Zjednoczeniem Narodowym Marine Le Pen. W orędziu wygłoszonym w Pałacu Elizejskim zwrócił się do Francuzów, aby powierzyć w ich ręce przyszłość parlamentu przez wzięcie udziału w wyborach.

Wyniki wyborów we Francji

Oto wyniki exit poll przygotowane przez ośrodek Ifop dla mediów publicznych we Francji:

  • Zjednoczenie Narodowe (RN) (dawny Front Narodowy Marine Le Pen) 120 a 150 mandatów
  • Lewicowy Nowy Front Ludowy (NFP)180-215 miejsc
  • Razem dla Republiki, czyli koalicja centrowej partii Odrodzenie urzędującego prezydenta Emmanuela Macrona wraz z sojusznikami 150-180 mandatów

"Jeśli nacjonalistyczna, eurosceptyczna RN uzyskałaby większość, zapoczątkowałoby to pierwszy skrajnie prawicowy rząd we Francji od czasów II wojny światowej i wywołałoby wstrząs w Unii Europejskiej w czasie, gdy partie populistyczne zyskują poparcie na całym kontynencie" - czytamy w artykule agencji Reutera.

Jak informowaliśmy w DGP, według ostatnich badań Ifop prawicowa koalicja (Rassemblement National, byłych posłów Partii Republikańskiej i ultranacjonalistycznej Reconquête) ma zdobyć 36 proc. głosów, a Nowy Front Ludowy – 28,5 proc. Obecny obóz rządzący – na czele z Renaissance – 21 proc. Nowy parlament może więc wyglądać następująco: 220–260 miejsc zajęliby zwolennicy Jordana Bardelli, lewicowcy 180–210, a wierni prezydentowi i premierowi Gabrielowi Attalowi – 75–110.