Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii zamknięte zostało dziś lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Burmistrz sycylijskiego miasta Enrico Trantino wprowadził zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych oraz ograniczył dozwoloną prędkość jazdy samochodów do 30 kilometrów na godzinę. Czerwony alert obowiązuje ponadto na wyspie Stromboli, także w rezultacie aktywności wulkanicznej.

Spółka zarządzająca portem lotniczym w Katanii poinformowała, że zamknięcie go było konieczne ze względu na unoszący się w powietrzu pył wulkaniczny. Ponowne otwarcie lotniska jest wstępnie planowane na godz. 15.

Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii podał, że aktywność wulkanu, która zaczęła się w czwartek pod wieczór, wygasła nad ranem.

Zakaz sycylijskiego burmistrza

Burmistrz sycylijskiego miasta Enrico Trantino wprowadził zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych oraz ograniczył dozwoloną prędkość jazdy samochodów do 30 kilometrów na godzinę z powodu zalegającego na ulicach pyłu. Jego chmura dotarła do Syrakuz.

Czerwony alert z powodu aktywności wulkanu

Czerwony alert obowiązuje również na tworzonej przez czynny wulkan wyspie Stromboli, w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Obrona Cywilna zaapelowała do kilkuset mieszkańców oraz turystów, by monitorowali sytuację w związku z aktywnością wulkanu.

"Wulkan jest pod specjalnym nadzorem" - oświadczył minister ds. Obrony Cywilnej Nello Musumeci. Dodał, że weryfikowane są plany dotyczące ewentualnej ewakuacji ludności.