Aktor Donald Sutherland, gwiazdor takich filmów jak "Inwazja łowców ciał" i "Menażeria", zmarł w wieku 88 lat po długiej chorobie. O jego śmierci w mediach społecznościowych poinformował syn Kiefer Sutherland.

"Z głębokim żalem informuję, że zmarł mój ojciec, Donald Sutherland" - napisał Kiefer. "Uważam, że był jednym z najważniejszych aktorów w historii filmu. Nigdy nie zniechęcał się rolą, dobrą, złą czy brzydką" - dodał syn zmarłego.

Donald Sutherland, urodzony 17 lipca 1935 roku w Saint John w Nowym Brunszwiku w Kanadzie, zmarł po długiej chorobie 20 czerwca 2024 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii kina. Jego kariera, bogata w różnorodność ról filmowych i telewizyjnych, była kwintesencją wielkiego talentu i zaangażowania.

Sutherland rozpoczął swoją aktorską podróż w połowie lat 60., zdobywając pierwsze małe role w brytyjskich produkcjach filmowych i telewizyjnych. Jego przełom nadszedł w 1967 roku, gdy zagrał w "Parszywej dwunastce", filmie który na zawsze zapisał go w pamięci widzów. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa, przynosząc niezapomniane kreacje zarówno na dużym ekranie, jak i w serialach. Wystąpił w tak słynnych filmach jak "Inwazja łowców ciał" (1978), "Złoto dla zuchwałych" (1970), "M.A.S.H" (1970) czy Klute (1971).

W sumie zagrał blisko 170 ról.

Sutherland był nie tylko aktorem, ale także aktywistą antywojennym, co świadczyło o jego głębokim zaangażowaniu społecznym. Jego róże obejmowały zarówno role dramatyczne, jak i komediowe, które zawsze wykonywał z niezwykłą pasją i głębokim zaangażowaniem.

Jego talent doceniono na całym świecie, a nagrody, takie jak Złoty Glob czy nagroda Emmy, były dowodem uznania dla jego wyjątkowych osiągnięć aktorskich. Jego rola prezydenta Snowa w serii "Igrzyska śmierci" zyskała szerokie uznanie, cementując jego miejsce w panteonie wielkich aktorów.

Nie tylko jego praca aktorska, ale i życie osobiste Sutherlanda było pełne wyjątkowych momentów. Trzykrotnie żonaty, miał pięcioro dzieci, w tym znanych aktorów Kiefera, Rossifa i Angusa Sutherlandów. Jego rodzina była dla niego zawsze ogniwem wsparcia i inspiracji.

Canada Post uczciła jego pamięć, wydając znaczek upamiętniający jego karierę jako jednego z najbardziej szanowanych i wszechstronnych aktorów Kanady. Jego odejście pozostawiło w żałobie nie tylko jego najbliższych, ale także miliony fanów na całym świecie, którzy doceniali jego talent i wkład w świat sztuki filmowej.

Donald Sutherland zmarł jako legenda, pozostawiając po sobie nie tylko dorobek filmowy, ale także niezliczone wspomnienia i emocje, które na zawsze pozostaną w sercach tych, którzy mieli przyjemność obcować z jego twórczością.