Przyspieszone wybory prezydenckie w Iranie odbędą się 28 czerwca - podała państwa agencja prasowa IRNA. Prezydent Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w ostatnią niedzielę. Zgodnie z irańskim prawem w takiej sytuacji wybory muszą odbyć się w ciągu 50 dni. Do czasu wyborów dotychczasowy pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber będzie wykonywać obowiązki szefa państwa.

Zgodnie z harmonogramem od 30 maja do 3 czerwca będą rejestrowani kandydaci, a kampania wyborcza potrwa od 12 do 27 czerwca.

Kryteria dla irańskich kandydatów na prezydenta

Irański system władzy wymaga, by kandydatów zatwierdzała Rada Strażników Konstytucji, składająca się z sześciu prawników islamskich i sześciu prawników wyspecjalizowanych w prawie konstytucyjnym. Rada sprawdza, czy kandydaci spełniają kryteria ideologiczne, polityczne i formalne, ma też prawo do interpretowania konstytucji i wetowania ustaw sprzecznych z zasadami islamu i konstytucji. Przed trzema laty Rada odrzuciła około 580 kandydatów, pozostawiając na liście zaledwie siedmiu.

Kto wykonuje obowiązki szefa państwa?

Do czasu wyborów dotychczasowy pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber będzie wykonywać obowiązki szefa państwa. Funkcję ministra spraw zagranicznych pełnić będzie wiceminister Ali Bagheri Kani, od niemal trzech lat odpowiadający w tym resorcie za negocjacje nuklearne.

Katastrofa helikoptera z udziałem prezydenta Raisi

Do katastrofy helikoptera, w której zginęli m.in. prezydent Raisi, minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahijan oraz dwóch wysokich rangą dowódców wojskowych doszło w niedzielę w trudnych warunkach pogodowych. Została powołana komisja śledcza mająca wyjaśnić przyczyny wypadku, do którego doszło w górskim terenie.

W Iranie przez pięć dni obowiązywać ma żałoba narodowa.