Izba Reprezentantów przegłosowała w sobotę pakiet pomocowy dla Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku o wartości 8 mld dolarów. Dodatkowo przegłosowano pakiet pomocowy dla Izraela o wartości 26 mld dolarów.

Pierwsza z ustaw to projekt zatytułowany "Ustawa o Pokoju poprzez Siłę w XXI wieku" (XXI Century Peace through Strength Act), zawierający m.in. sankcje na Iran i Rosję, a także przepisy upoważniające prezydenta do konfiskaty zamrożonych rosyjskich aktywów (ich wartość szacowana jest na 5-8 mld dolarów) i przekazania ich na wsparcie Ukrainy.

Pakiet pomocowy dla Tajwanu i Indo-Pacyfiku jest wart 8 mld dolarów, z czego 2 mld trafi na zakup broni dla Tajwanu.

Pomoc dla Izraela

Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Izraela o wartości 26 mld dolarów.

Projekt przeszedł przez Izbę zdecydowaną większością głosów kongresmenów obydwu partii, stosunkiem 366-58. Przeciwko zagłosowało 37 Demokratów i 21 Republikanów.

Projekt wsparcia Izraela zakłada wydanie 4 mld dolarów na uzupełnienie zapasów rakiet do systemów obrony powietrznej Żelazna Kopuła i Proca Dawida, 1,2 mld na laserowy system przeciwrakietowy Żelazny Promień, 3,5 mld na zakup "zaawansowanych systemów uzbrojenia" dla Izraela i 4,4 mld na uzupełnienie amerykańskiego arsenału.

Jednocześnie do projektu dodano zakaz przeznaczania funduszy dla ONZ-owskiej agencji pomocowej w Palestynie UNRWA, choć przewiduje się jednocześnie przeznaczenie 9 mld na pomoc humanitarną, w tym dla Palestyńczyków, czego domagali się Demokraci.

Głosowanie nad pomocą Izraela było ostatnim z serii sobotnich głosowań w Izbie, a przegłosowanie projektu oznacza, że do Senatu trafią teraz łącznie cztery komponenty pakietu: poza Izraelem jest to wsparcie dla Ukrainy (60,8 mld dolarów), Indo-Pacyfiku (8 mld) oraz pakiet sankcji i innych przepisów, w tym pozwalających na konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i nakazujących sprzedaż TikToka przez chińskiego właściciela aplikacji, firmę ByteDance.