„ Z całą mocą potępiam lekkomyślny atak irańskiego reżimu na Izrael. Ataki te grożą zaognieniem napięć i destabilizacją regionu”- oświadczył premier Wielkiej Brytanii.

Iran wystrzelił drony w kierunku Izraela przed północą czasu lokalnego. Potem irańska agencja informacyjna podała, że oprócz nich wystrzelone zostały także rakiety manewrujące.

„ Irańska akcja militarna, przeprowadzona w oparciu o artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych odnoszący się do uzasadnionej obrony, była odpowiedzią na agresję syjonistycznego reżimu na naszą placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Sprawę można uznać za zakończoną. Jeśli jednak izraelski reżim popełni kolejny błąd, odpowiedź Iranu będzie znacznie ostrzejsza. Jest to konflikt między Iranem a zbójeckim reżimem izraelskim, od którego USA muszą trzymać się z daleka”- oświadczyła misja Iranu przy ONZ.

Atak Iranu na Izrael. Sunak: To lekkomyślny atak

Agencja Reuters podała powołując się na izraelską telewizję Channel 12, że część dronów została zestrzelona nad Syrią i Jordanią, a były w to zaangażowane samoloty brytyjskie i amerykańskie. Prezydent Jo Biden zwołał specjalną naradę z najważniejszymi urzędnikami ds. bezpieczeństwa, w piątek powtórzył, że Stany Zjednoczone stoją przy Izraelu. Z kolei Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii oświadczył: „ Wielka Brytania będzie nadal bronić bezpieczeństwa Izraela i wszystkich naszych regionalnych partnerów, w tym Jordanii i Iraku. Wraz z naszymi sojusznikami pilnie pracujemy nad ustabilizowaniem sytuacji i zapobieganiem dalszej eskalacji”. Irański atak na Izrael nazwał „lekkomyślnym”.

W stan gotowości została też postawiona obrona powietrzna Egiptu, a tamtejsze MSZ wezwało do „najwyższej powściągliwości” by uchronić region przed „czynnikami niestabilności i napięć”. Atak potępiły kolejne kraje UE, m.in. Holandia, Austria, Francja i Polska

Iran: Kto pomoże Izraelowi, spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią

O wystrzeleniu rakiet w kierunku izraelskich baz w Strefie Gazy z terytorium Libanu poinformował też Hezbollach.

Generał Mohammad Reza Ashtiani, minister obrony Iranu zagroził, że każdy kraj, który otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla Izraela by zaatakować Iran „ spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią”. Jego słowa zacytowała irańska agencja Mehr.

Przestrzeń powietrzna Izraela została zamknięta dla lotów krajowych i międzynarodowych. Swoje rejsy odwołał m.in. LOT. Izrael zakłóca sygnał GPS nad swoim terytorium.

Przestrzeń powietrzną zamknęły też Irak, Syria i Jordania.