Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podpisali w piątek w Kijowie porozumienie o współpracy obu państw w sferze bezpieczeństwa. Dokument, który Londyn nazwał "historycznym", formalizuje dotychczasowe i przyszłe wsparcie dla Kijowa.

To "bezprecedensowy dokument dotyczący bezpieczeństwa" - podkreślił Zełenski. "Stoimy dzisiaj ramię w ramię, jak przyjaciele i sojusznicy. Jest to sygnałem dla świata, że Ukraina nie jest osamotniona" - powiedział ukraiński prezydent.

Umowa formalizuje wsparcie w sferze bezpieczeństwa, które Ukraina otrzymywała i będzie otrzymywać w przyszłości od Wielkiej Brytanii - podała agencja Interfax-Ukraina. Chodzi m.in. o wymienianie się danymi wywiadowczymi, kwestie cyberbezpieczeństwa, współpracę przemysłu obronnego. Porozumienie nawiązuje do ustaleń krajów G-7, dotyczących udzielenia Ukrainie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa.

Podpisany w piątek dokument będzie obowiązywać przez 10 lat i pozostanie w mocy także wtedy, gdy Ukraina dołączy do NATO - powiedział Zełenski. Prezydent ocenił także, że umowa zawarta z Londynem będzie podstawą do podobnej współpracy z innymi partnerami.

"Historia Europy zmieniła się. To nie jest tylko deklaracja, ale rzeczywistość, która nadejdzie w wyniku brytyjskich gwarancji bezpieczeństwa. Gdyby taki zakres gwarancji osiągnięto po 1991 roku, to agresji rosyjskiej po prostu by nie było" - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że Ukraina porozumiała się z Wielką Brytanią w sprawie bezpieczeństwa "we wszystkich sferach: na ziemi, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni". Jak dodał, umowa dotyczy także kwestii granic, sankcji i odbudowy Ukrainy.

Celem wizyty Sunaka w Kijowie jest potwierdzenie, że Zachód nadal wspiera Ukrainę, broniącą się od blisko dwóch lat przed agresją Rosji. Brytyjski premier zapewnił w oficjalnym komunikacie, że jego kraj będzie stał u boku Ukrainy "w jej najciemniejszych godzinach i w lepszych czasach, które nadejdą".

Po spotkaniu z Zełenskim Sunak potwierdził zwiększenie pomocy zbrojeniowej dla Kijowa do 2,5 mld funtów w roku fiskalnym 2024/2025. "Wielka Brytania chce dzisiaj ogłosić największy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy od początku wojny, na kwotę 2,5 mld funtów. Oznacza to: więcej bezpieczeństwa, więcej broni przeciwpancernej i rakiet, setki tysięcy nowych pocisków artyleryjskich i szkolenie tysięcy żołnierzy ukraińskich" - powiedział szef rządu brytyjskiego.

Z tej kwoty co najmniej 200 mln funtów zostanie przeznaczonych na zamówienie i wyprodukowanie tysiąca dronów dla Ukrainy, w tym maszyn obserwacyjnych, uderzeniowych o dalekim zasięgu i morskich. Tak wielkiego wsparcia w zakresie zaopatrzenia w drony Ukraina nie otrzymała dotąd od żadnego innego kraju. (PAP)

awl/ mal/