"Daily Telegraph" podaje: "Inwestorzy, którzy mieli wiedzę o planowanym przez Hamas ataku na Izrael, mogli zarobić ponad 100 mln dolarów na krótkiej sprzedaży izraelskich akcji w dniach poprzedzających atak".

Kto zarobił na wojnie Izrael-Hamas?

Kwotę tego procederu oszacował Robert Jackson Jr z New York University School of Law i Joshua Mitts z Columbia Law School. W opublikowanym 60-stronicowym opracowaniu nie wymienił żadnych nazwisk, ale napisał, że byli to "poinformowani traderzy, którzy przewidywali atak Hamasu i czerpali z niego zyski".

W oparciu o wnioski wynikające z obecnych dowodów nie jest niewyobrażalne, że zyski przekraczają 100 mln dolarów - powiedział brytyjskiemu dziennikowi Mitts.

Giełda w Tel Awiwie: sprzedaż izraelskich papierów wartościowych dramatycznie wzrosła

Jackson i Mitts zwrócili uwagę, że zawieranie dużej liczby transakcji krótkiej sprzedaży było niezwykłe, ponieważ odbywało się podczas żydowskiego święta Sukkot, będącego bardzo spokojnym okresem w Izraelu, zarówno pod względem informacji finansowych, jak i aktywności giełdowej. Wskazali też, że podobne ruchy odnotowano w okresie Paschy na początku kwietnia, kiedy - jak wynika z zeznań schwytanych przez Izrael członków Hamasu - pierwotnie planowano atak.

"Na kilka dni przed atakiem inwestorzy zdawali się przewidywać nadchodzące wydarzenia. A tuż przed atakiem krótka sprzedaż izraelskich papierów wartościowych na giełdzie w Tel Awiwie dramatycznie wzrosła" - napisali autorzy raportu.

Jak działa ten krwawy biznes?

Krótka sprzedaż polega na pożyczaniu akcji i sprzedawaniu ich w nadziei, że ich cena spadnie. Inwestorzy dążą do ich odkupienia po niższej cenie, zgarniając różnicę do swojej kieszeni. Izraelskie władze finansowe oświadczyły, że sprawa jest im znana i jest przedmiotem dochodzenia.

W raporcie stwierdzono też, że poziom krótkiej sprzedaży mający miejsce, gdy zbliżał się 7 października, był na znacznie większą skalę, niż podczas poprzednich kryzysów, z którymi borykał się Izrael - w tym pandemii Covid i wojny w Strefie Gazy w 2014 roku. Był to 1 proc. wszystkich transakcji od 2009 roku. Według autorów także na amerykańskich giełdach przed atakiem doszło nietypowego, "ryzykownego" handlu.

Co ciekawe: wszyscy zwracają uwagę na zaniedbania wywiadowcze służb izraelskich, a - jak widać - inwestorzy wcześniej byli powiadomieni o planowanej przez Hamas wojnie.