Izrael i Hamas zgodziły się w czwartek rano na przedłużenie zawieszenia broni o co najmniej jeden dzień. Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godz. 7:00 czasu lokalnego (6:00 czasu polskiego).

Izrael i Hamas zgodziły się na przedłużenie rozejmu

Izraelskie wojsko poinformowało w komunikacie, że rozejm będzie kontynuowany, ponieważ mediatorzy będą starali się doprowadzić do uwolnienia większej liczby zakładników, przetrzymywanych w Strefie Gazy, w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich.

"W świetle wysiłków mediatorów, mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników i z zastrzeżeniem warunków ramowych, przerwa operacyjna będzie kontynuowana" – stwierdzono w izraelskim oświadczeniu.

Jak podaje agencja Reuters, Hamas także poinformował, że zgadza się na siódmy dzień rozejmu z Izraelem.

Służba więzienna Izraela uwolniła 30 Palestyńczyków

Służba więzienna Izraela poinformowała w nocy ze środy na czwartek, że uwolniła 30 Palestyńczyków w ramach wymiany na izraelskich zakładników Hamasu, którzy już wcześniej zostali przewiezieni ze Strefy Gazy przez Egipt do Izraela.

Wśród uwolnionych palestyńskich więźniów jest 14 kobiet i 16 nastolatków.

To szósta tura wymiany izraelskich zakładników na palestyńskich więźniów. Wcześniej w środę Hamas uwolnił 10 obywateli Izraela i osób z podwójnym obywatelstwem oraz, poza porozumieniem, czterech obywateli Tajlandii i dwie obywatelki rosyjsko-izraelskie.

Palestyńczycy zostali uwolnieni z więzień na Zachodnim Brzegu oraz w Jerozolimie.

Środa była drugim dniem dwudniowego przedłużenia zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. W tym czasie palestyński ruch uwolnił 20 izraelskich zakładników w zamian za wypuszczenie przez Izrael 60 palestyńskich więźniów.

W sumie, w ciągu sześciu dni trwającego od piątku rozejmu, Hamas uwolnił 70 zakładników izraelskich bądź osoby z podwójnym obywatelstwem i 25 obcokrajowców. Z niewoli wypuścił także, poza porozumieniem, dwie obywatelki rosyjsko-izraelskie. Z izraelskich więzień wypuszczono 210 kobiet i nastolatków.

zm/