Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję, objęła nimi 15 osób i trzy podmioty zaangażowane w prześladowania opozycji, w tym Władimira Kara-Murzy i Aleksieja Nawalnego – poinformowała w piątek szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

Sankcje zostały wprowadzone w odpowiedzi na "narastającą skalę naruszeń praw człowieka i wspieranych przez państwo prześladowań, jakie dotykają politycznych oponentów i krytyków, gdy Rosja usiłuje ograniczać wewnętrzną opozycję" - podkreślono w komunikacie.

Wśród objętych sankcjami znaleźli się wysocy urzędnicy rządowi i wymiaru sprawiedliwości, a także sądy, w tym "osławiony sąd moskiewskiej dzielnicy Basmannyj, który jest bezpośrednio zaangażowany w naruszenia praw człowieka przeciw liderom rosyjskiej opozycji".

Władimir Kara-Murza, rosyjski polityk, dziennikarz i obrońca praw człowieka przeżył dwie próby otrucia w 2015 i 2017 r. i od kwietnia 2022 r. jest więziony za stawanie w obronie swobody wypowiedzi i krytykę rosyjskiego ataku na Ukrainę.

Kara-Murza jest laureatem nagrody Vaclava Havla przyznanej przez Parlament Europejski. Był on współpracownikiem zamordowanego w 2015 r. liberalnego polityka Borysa Niemcowa. Nawalny, który również krytykuje Kreml, przeżył w 2020 roku próbę otrucia, a po powrocie do Rosji w styczniu 2021 r. został uwięziony.

W czerwcu br. Kara-Murza otrzymał honorowe obywatelstwo Kanady. Izba Gmin jednogłośnie poparła ten wniosek, żądając od Rosji uwolnienia opozycjonisty. Tytuł "honorowego obywatela Kanady" był przyznany dotychczas tylko siedmiu osobom, wśród nich byli Nelson Mandela, Dalajlama i Malala Jousafzai.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/