Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni i niezłomni – napisał w środę na Facebooku prezydent Litwy Gitanas Nauseda, informując, że z wizytą do Wilna przybył prezydent Polski Andrzej Duda, jego dobry przyjaciel, przyjaciel Litwinów i Litwy.

„Litwę odwiedza mój dobry przyjaciel, przyjaciel naszego narodu i naszego kraju, prezydent Polski Andrzej Duda” – pisze Nauseda.

Litewski przywódca podkreślił, że „Litwę i Polskę łączy nie tylko wspólna historia, ale również silna przyjaźń oparta na zaufaniu oraz gotowość niesienia pomocy sobie nawzajem i wspólnego stawiania czoła zagrożeniom”.

„Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni i niezłomni” – zaznaczył na Facebooku Nauseda.

„Strategiczne partnerstwo między Litwą a Polską nabrało nowego znaczenia w kontekście trwającej w Europie zaciekłej wojny” czytamy w komunikacie kancelarii prezydenta Litwy, który się ukazał w środę po południu, po spotkaniu w Wilnie prezydentów obu krajów.

"Doceniam naszą bliską współpracę, stałą koordynację i wspólne wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie” – mówi Nauseda, którego cytuje komunikat.

Litewski przywódca podkreślił, że przyszłotygodniowy szczyt NATO w Wilnie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Litwy i Polski. Według prezydenta „sytuacja w sferze bezpieczeństwa w regionie pozostaje napięta: w sąsiedztwie Litwy i Polski, na Ukrainie toczy się krwawa wojna, a na Białorusi planowane jest rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej oraz relokacja wagnerowskich najemników i ich przywódcy, co sprawia, że konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki, aby odstraszanie i wysunięta obrona NATO były nie do złamania”.

Nauseda w komunikacie przypomina o kolejnym ważnym temacie zbliżającego się szczytu NATO, czyli kwestii przyszłości Ukrainy w NATO.

„Musimy jasno powiedzieć, że nie ma innych realnych gwarancji bezpieczeństwa niż członkostwo w NATO i artykuł 5. Spotkanie w Wilnie jest świetną okazją, aby przestać powtarzać stare formuły i przedstawić jasny plan dla Ukrainy, aby stała się członkiem NATO" – powiedział Nauseda.

W czwartek rano polski prezydent m.in. spotka się z przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen oraz z premier Litwy Ingridą Szimonyte. W południe polska para prezydencka weźmie udział w uroczystych obchodach litewskiego święta narodowego – rocznicy koronacji króla Mendoga, pierwszego króla litewskiego, uznawanego przez Litwinów za twórcę ich państwa. Po południu Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda spotkają się z przedstawicielami społeczności polskiej w Jaszunach, gdzie zaplanowano wręczenie odznaczeń państwowych.

W piątek - ostatnim dniu wizyty - prezydent uda się do Kłajpedy. Prezydenci Duda i Nauseda będą tam obserwować ćwiczenia polskich i litewskich wojsk specjalnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mms/