Wejście Szwecji do NATO popiera 67 proc. mieszkańców tego kraju, jest to rekordowe poparcie, któremu nie zaszkodziły problemy z ratyfikacją szwedzkiego wniosku przez Turcję - wynika z opublikowanego w środę sondażu w gazecie "Svenska Dagbladet".

Według badania ośrodka Sifo poparcie członkostwo w NATO wzrosło w ciągu roku o 20 punktów procentowych i przeważa wśród zwolenników wszystkich partii parlamentarnych oprócz Partii Lewicy. Ugrupowanie to wraz z Zielonymi jako jedyne nie zagłosowało za wejściem Szwecji do Sojuszu.

Pytany o tę kwestię rzecznik ds. polityki zagranicznej Partii Lewicy Hakan Svenneling przyznał, że członkostwo w NATO będzie dla jego ugrupowania wyzwaniem. "Trzeba będzie zobaczyć i ocenić, jaka będzie rzeczywistość" - podkreślił.

Członkostwo Szwecji w NATO cieszy się największym poparciem wśród wyborców partii prawicowych, w tym konserwatywnych liberałów.

Oprócz Turcji z ratyfikacją szwedzkiego wniosku o wejście do Sojuszu zwleka jeszcze parlament Węgier. Politycy w Sztokholmie oczekują, że Szwecja zostanie pełnoprawnym członkiem NATO do szczytu w Wilnie (11-12 lipca). (PAP)

zys/ tebe/