Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy płk Serhij Czerewaty powiedział w niedzielę BBC, że siły ukraińskie pozostają w Bachmucie w kilku budynkach na zachodzie miasta. Armia wciąż może zaopatrywać te oddziały w amunicję i żywność - dodał.

Czerewaty zapewnił, że twierdzenia Rosjan o zajęciu Bachmutu są nieprawdą. "(Władimir) Putin i kłamstwo - to jedno i to samo" - oświadczył.

Wyjaśnił, że wojska ukraińskie zajmują w Bachmucie kilka budynków i niektóre ufortyfikowane pozycje. "Teraz w Bachmucie wojska rosyjskie - w szczególności, terrorystyczna organizacja Grupa Wagnera - atakują nasze pozycje. W ciągu ostatniego dnia było to 16 ataków. Nasze wojska pozostają w Bachmucie w zachodniej części miasta i bronią tej części" - powiedział rzecznik.

"Utrzymujemy nasze pozycje dlatego, że codziennie zabijamy wielu wrogów i niszczymy ich sprzęt, osłabiając jednocześnie ich morale. Krok za krokiem eliminujemy możliwość atakowania przez wroga naszych pozycji" - mówił wojskowy.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron. (PAP)

awl/ tebe/