Bez względu na to, co Rosjanie mówią obecnie o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie; powinni raczej pomyśleć o pojawieniu się na Ukrainie samolotów F-16 - oceniła w niedzielę wicepremier ukraińskiego rządu Iryna Wereszczuk.

"Cokolwiek Rosjanie mówiliby teraz o Bachmucie, cieszą się przedwcześnie. Powinni myśleć o tym, co robić, gdy na naszym niebie pojawią się F-16. A te się pojawią" - napisała wicepremier na serwisie Telegram.

Wereszczuk odniosła się w ten sposób do deklaracji rosyjskiej Grupy Wagnera o zajęciu Bachmutu, obleganego przez Rosjan od lata 2022 roku. Armia ukraińska zapewniła w niedzielę, że wciąż utrzymuje pozycje w mieście, a jej oddziały poza Bachmutem postępują naprzód.

Podczas szczytu G7 Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia, a premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że również jego kraj może uczestniczyć w tych szkoleniach. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który gościł na szczycie, wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od swych zachodnich partnerów. (PAP)

awl/ tebe/