Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu na kierunku bachmuckim, co jest pierwszym sukcesem działań kontrofensywnych w trakcie operacji obrony Bachmutu – oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskich Sił Lądowych generał Ołeksandr Syrski.

„Przesuwanie się naszych wojsk na kierunku bachmuckim to pierwszy sukces działań kontrofensywnych podczas operacji obrony Bachmutu” – powiedział, cytowany w Telegramie Ministerstwa Obrony Ukrainy. (https://t.me/ministry_of_defense_ua/7618)

Wojskowy ocenił, że sytuacja wokół Bachmutu pokazała, że siły ukraińskie potrafią iść w kierunku pozycji przeciwnika „nawet w tak niezwykle trudnych warunkach”.

„Walczymy mniejszymi zasobami, niż posiada wróg. Jednocześnie udaje się nam rujnować jego plany. Wszystko to dzięki naszym żołnierzom, którzy walczą z agresorem, pokonując najwyższą granicę ludzkich możliwości”- podkreślił.

Zastrzegł jednocześnie, że sukcesy pod Bachmutem są „jedynie częściowe”. „Obrona Bachmutu trwa. Wszystkie decyzje konieczne dla obrony, zostały podjęte. Wszystkie możliwe scenariusze rozwoju sytuacji opracowaliśmy z dowódcami bezpośrednio w miejscu działań bojowych” – powiedział Syrski.

Na temat sytuacji w Bachmucie wypowiedziała się też w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Oceniła, że choć jest ona bardzo trudna, siły ukraińskie przez kilka dni przesuwały się do przodu.

„Rosjanie nie zmieniają swoich celów. Ściągają w okolice Bachmutu swoje oddziały dywersyjno-szturmowe. Trwają ciężkie walki. Trwa obrona Bachmutu” – napisała w Telegramie. (https://t.me/annamaliar/738)

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ tebe/