Im ostrzejsze będą sankcje na Rosję i osoby z nią związane, tym szybciej zakończy się rosyjska agresja - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

Prezydent poinformował o nałożeniu kolejnych ukraińskich sankcji na podmioty związane z rosyjską agresją i popierające ją. Sankcje objęły 322 firmy branży zbrojeniowej. Ograniczenia dotknęły też osoby fizyczne i prawne, które pomagają obchodzić antyrosyjskie sankcje, przetrzymują aktywa zbrodniarzy wojennych i są zaangażowane w niszczenie wolności w Rosji i na całym świecie - przekazał Zełenski.

Zaznaczył, że jednym z głównych zadań Ukrainy i jej partnerów jest usunięcie wszelkich możliwości obchodzenia sankcji przez Rosję.

"Każdy rosyjski schemat, który umożliwia obejście sankcji, przedłuża tę wojnę, daje agresorowi kolejne możliwości" - mówił Zełenski.

"Zatem im ostrzejszy reżim sankcyjny wobec Rosji, im więcej ograniczeń wobec państwa-terrorysty i wszystkich osób z nim związanych, wobec całej rosyjskiej gospodarki wojennej, tym szybciej zakończy się agresja" - podsumował prezydent.

Zełenski wyraził też zadowolenie z powodu rozpoczętych na arenie międzynarodowej działań mających dotknąć rosyjską energetykę atomową. Jak ocenił, Rosja wykorzystuje energetykę jądrową - tak jak każdą inną energetykę - jako broń. (https://t.me/V_Zelenskiy_official/5958) (PAP)

ndz/ adj/