Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę rozpoczęła się w czwartek oficjalna wizyta w Polsce czeskiej pary prezydenckiej: Petra Pavla i Evy Pavlovej.

Petr Pavel został zaprzysiężony na prezydenta Czech 9 marca tego roku. Wizyta w Warszawie jest jego drugą wizytą zagraniczną - pierwszą odbył na początku tygodnia w Słowacji.

W harmonogramie wizyty najpierw zaplanowano spotkanie par prezydenckich, następnie przywódcy będą rozmawiali "w cztery oczy". Kolejnym punktem będą rozmowy plenarne polskiej i czeskiej delegacji oraz konferencja prasowa.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślał, że wśród tematów rozmów prezydentów Polski i Czech znajdzie się m.in. kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zapowiedział, że przywódcy będą rozmawiali także o przyszłości relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich, w tym w kontekście zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie.

Ważnym wątkiem rozmów prezydentów będą również polsko-czeskie relacje dwustronne, w tym przede wszystkim gospodarcze. "Polska i Czechy mają (...) bardzo rozbudowane relacje gospodarcze. Czechy dla Polski są drugim partnerem gospodarczym, Polska dla Republiki Czeskiej trzecim partnerem, więc panowie prezydenci będą rozmawiali także o tym, jak rozbudowywać tę współpracę gospodarczą" - zapowiedział Przydacz.

Jeszcze w czwartek prezydent Pavel spotka się z marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, w piątek natomiast - z premierem Mateuszem Morawieckim.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ itm/