Rosja podejmuje próby ataków na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy, ale próby "wielkiej ofensywy" są nieskuteczne; siły ukraińskie stawiają opór - powiedział we wtorek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
"+Wielka ofensywa+, jaką Rosjanie planowali, trwa już według ich zamysłu 8-10 dni. Nie odnoszą żadnych sukcesów. Według stanu na dziś podejmują próby ataku na pięciu kierunkach. Jednak nasi żołnierze (...) mężnie bronią kraju" - powiedział Daniłow, cytowany przez portal Ukrinform.
Daniłow poinformował, że prezydent Wołodymyr Zełenski odbył we wtorek naradę z dowódcami wojskowymi. Narady te Zełenski przeprowadza ostatnio niemal codziennie w dniach przed 24 lutego, gdy przypada rocznica inwazji rosyjskiej - podkreślił szef Rady Bezpieczeństwa.
Działania ofensywne Rosja prowadzi w obwodach donieckim i ługańskim. W ostatnich tygodniach władze w Kijowie oceniały, że zapowiadana ofensywa Kremla rozpoczęła się już na osi Bachmut-Awdijiwka-Marjinka-Wuhłedar. Wielu ukraińskich ekspertów i wojskowych uważało, że Rosja nie zamierza przeprowadzać kolejnego zmasowanego uderzenia, na wzór tego z 24 lutego 2022 roku, lecz raczej cykliczne wysyłać masy żołnierzy na obecną linię frontu w obwodach donieckim i ługańskim. (PAP)
awl/ mal/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu