Słowaccy posłowie uznali Rosję za państwo-sponsora terroryzmu i nazwali jej obecny reżim terrorystycznym, po raz kolejny potępiając inwazję Rosji na Ukrainę i wyrażając wsparcie dla ukraińskiej niepodległości - pisze słowacki portal Info.sk.

W uchwale przyjętej przez słowacką Radę Narodową w czwartek napiętnowano również rosyjskie ataki na ludność cywilną i ukraińską infrastrukturę, jak i bezpośrednie i pośrednie groźby użycia przez Rosję broni jądrowej.

Słowacki parlament podkreślił, że uznaje okupowane przez Rosjan terytoria, które wedle Moskwy zostały anektowane, za ziemie należące do Ukrainy. Posłowie wyrazili ponadto poparcie dla starań o powołanie specjalnego trybunału do ścigania zbrodni Rosjan na Ukrainie.

Potępiono ponadto wojnę hybrydową prowadzoną przez Rosję także na terytorium Słowacji i wezwano krajowe organy ścigania, służby specjalne i inne organy właściwe, aby nie bagatelizowały zagrożenia i podejmowały skuteczne działania przeciw Rosji.

W listopadzie 2022 r. Rosja została uznana za sponsora terroryzmu przez Parlament Europejski, a podobne uchwały do słowackiej przyjęto już w Polsce i w wielu innych krajach. (PAP)

kjm/ tebe/