Amerykański dziennik "New York Times" pozwał Komisję Europejską do sądu w związku z nieupublicznieniem wymiany wiadomości tekstowych między przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen a Albertem Bourlą, dyrektorem generalnym firmy Pfizer, która produkuje szczepionki na koronawirusa - podał portal Politico.

"NYT" argumentuje, że Komisja Europejska ma prawny obowiązek publikowania wiadomości, które mogą zawierać informacje o umowach dotyczących zakupu dawek szczepionki przeciwko Covid-19 wartych miliardy euro.

Sprawa została wniesiona 25 stycznia i opublikowana w publicznym rejestrze Trybunału Sprawiedliwości UE w poniedziałek, ale szczegółowe informacje nie są jeszcze dostępne.

"New York Times" odmówił komentarza w tej sprawie, a KE nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Pozew jest następstwem dochodzenia przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez Europejską Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly. Dochodzenie wykazało, że KE nie zwróciła się wprost do gabinetu przewodniczącej KE o wyszukanie wiadomości tekstowych. W odpowiedzi komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Viera Jourova stwierdziła, że wiadomości tekstowe mogły zostać usunięte ze względu na ich „krótkotrwały, efemeryczny charakter”.

Niemiecki dziennik "Bild" złożył wcześniej szereg pozwów przeciwko KE o ujawnienie dokumentów związanych z negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek na Covid-19 produkowanych przez firmy Pfizer/BioNTech i AstraZeneca.

Choć kilka pozwów zostało odrzuconych przez sądy, "Bild" uzyskał pewne dokumenty dotyczące negocjacji, w tym korespondencję e-mailową od czerwca 2020 roku. Brak informacji o wcześniejszych kontaktach von der Leyen z Pfizerem.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/