Ustaliliśmy limity dzięki którym udało nam się opodatkować nadzwyczajne zyski, szczególnie firm energetycznych - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wpływy posłużą do obniżenia rachunków za energię.

Na wspólnej konferencji prasowej w Sztokholmie Mateusz Morawiecki i premier Szwecji Ulf Kristersson byli pytani o opodatkowanie firm energetycznych z tytułu nadzwyczajnych zysków, spowodowanych wysokimi cenami energii.

"Wdrożono już pewne mechanizmy, które można zakwalifikować jako podatek dla firm energetycznych. Ustaliliśmy limity dzięki którym udało nam się opodatkować nadzwyczajne zyski, szczególnie firm energetycznych. Te zyski trafią później do innych firm i do obywateli w Polsce, aby obniżyć ich rachunki za energię" - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał Kristersson, są możliwości prawne powalające opodatkować nadzwyczajne zyski i Szwecja już je stosuje. "Już w zeszłym roku te zyski były wysokie i w tym roku to są spore dochody, które trafiają do kieszeni szwedzkich konsumentów" - powiedział premier Szwecji.

(PAP)

wkr/ drag/