To kolejny barbarzyński wyrok - powiedział PAP prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk komentując skazanie Andrzeja Poczobuta przez sąd w Grodnie na 8 lat więzienia. Zaapelował o finansowe wsparcie rodziny Poczobuta i stałe nagłaśnianie jego sprawy.

Sędzia Grodzieńskiego Sądu Obwodowego ogłosił w środę wyrok ośmiu lat więzienia o zaostrzonym rygorze dla działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut przebywa za kratami od blisko dwóch lat.

Zarembiuk stwierdził, że więzienie o zaostrzonym rygorze oznacza pogorszenie warunków przetrzymywania Poczobuta, a jego obecność na "liście terrorystów" pozbawi go wszelkich praw jako więźnia. "Ten rygor będzie prowadził do jeszcze większego pogorszenia stanu jego zdrowia i samopoczucia" - powiedział.

Prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie zaznaczył, że kontakt z Andrzejem Poczobutem jest bardzo ograniczony. "Pozwolono do niego pisać tylko jego żonie. Zakazano nawet przekazywania mu listów od syna, bo pisane są po polsku, a on ma nakaz pisać w języku rosyjskim" - powiedział Zarembiuk.

Zaapelował o finansowe wsparcie rodziny Poczobuta i stałe nagłaśnianie jego sprawy. "Trzeba cały czas o nim pamiętać i cały czas działać" - podkreślił Zarembiuk.

49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie. Jego proces rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia Dzmitryj Bubienczyk na wniosek prokuratora.

Według białoruskiego sądu, Poczobut miał "wzywać do działań na szkodę Białorusi" za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić "celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym". Środowy wyrok sądu nie jest prawomocny.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz zaprzestanie represji przedstawicieli mniejszości.(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Jan Olendzki

amk/ jko/ mok/