Rząd i firmy energetyczne uruchomiły we wtorek fundusz wsparcia dla osób, które nie mogą zapłacić rachunków za prąd i gaz, informuje dziennik „Financieele Dagblad”. O dopłaty do rachunków mogą się starać osoby, których dochód nie przekracza 200 procent minimum socjalnego.

Gospodarstwa domowe znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą już zwracać się o pomoc do funduszu, który miał zostać uruchomiony w ubiegłym miesiącu, ale rząd i firmy energetyczne nie mogły dojść do porozumienia w sprawie jego ostatecznego kształtu.

Ostatecznie ustalono, że wsparcie będzie dotyczyło okresu od października 2022 r. do marca tego roku. Osoby samotne mogą ubiegać się o dopłaty, jeśli zarabiają mniej niż 2980 euro brutto miesięcznie. Osoby, które mieszkają razem, muszą mieć wspólny dochód poniżej 3794 euro. Dopłaty będą wynosiły, w zależności od sytuacji finansowej aplikującego gospodarstwa domowego, od 10 do 15 procent rachunku.

„Wysokie ceny energii najbardziej dotykają osoby o niższych dochodach. Fundusz kryzysowy został stworzony, aby im pomóc” – mówił Lodewijk Asscher, prezes funduszu, cytowany przez portal NOS. Asscher szacuje, iż o wsparcie będą mogły wystąpić „setki tysięcy” Holendrów.

Fundusz jest wynikiem współpracy największych firm energetycznych, m.in. Vattenfall, Eneco i Essent oraz rządu. Firmy zdeponowały prawie 25 mln euro, a drugie tyle dołożył rząd.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/