Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej - napisał w piątek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przybył na szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy do Kijowa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przyjechali do Kijowa już w czwartek. Von der Leyen napisała na Twitterze, po wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że UE i Ukraina jeszcze nigdy wcześniej tak blisko nie współpracowały.

W piątek Michel i Von der Leyen spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Przywódcy omówią na piątkowym szczycie m.in. europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, ukraińskie inicjatywy na rzecz pokoju, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy oraz w dziedzinie energii oraz kwestię światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Zwieńczeniem rozmów będzie podpisanie wspólnej deklaracji. Według agencji Reutera jej fragment będzie dotyczyć dalszego wsparcia przez UE "Ukrainy i Ukraińców w obliczu trwającej wojny z Rosją, tak długo, jak będzie to konieczne". (PAP)

kjm/ mms/

arch.