Władze Rosji zamknęły gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod po eksplozji, która nastąpiła we wtorek w położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji - poinformował portal Sky News.

Sky News, powołując się na wpisy lokalnych urzędników rosyjskich na Telegamie poinformował, że jedna osoba została ranna, a przepływ gazu przez odcinek rurociągu został wstrzymany. Trwa ustalanie przyczyn i gaszenie pożaru.

Wybuch i pożar nastąpiły niedaleko wsi Kalinino w rejonie (odpowiedniku powiatu - PAP) wurnarskim. Czuwaszja to republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona w europejskiej części kraju, w moskiewskiej strefie czasowej. Jej północną granicę wyznacza rzeka Wołga. Na zachodzie graniczy z obwodem niżnonowogrodzkim, na północy z Republiką Mari El, na wschodzie z Republiką Tatarstanu, na południu z Obwodem Uljanowskim, na południowym zachodzie z Republiką Mordwy.

Stolicę – Czeboksary – zamieszkuje ok. 450 tys. mieszkańców.

Rurociąg, którym sprowadzany jest gaz z Rosji do Europy, został zbudowany w latach 80. ubiegłego wieku. (PAP)

Aktualizacja: Gazprom zapewnia o ciągłości dostaw

Lokalny oddział Gazpromu w Czuwaszji poinformował, że pomimo uszkodzenia gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, dostawy gazu są realizowane w pełnym zakresie poprzez równoległe gazociągi. Natomiast lokalne władze powiadomiły o śmierci trzech osób - napisał Reuters.

Wcześniej informowano, że wybuch gazociągu niedaleko wsi Kalinino w rejonie (odpowiednik powiatu - PAP) wurnarskim w Republice Czuwaszji nikt nie zginął, a wybuch spowoduje wstrzymanie dostaw gazu do Europy.