Prokuratura Europejska wezwała Parlament Europejski do pozbawienia immunitetu dwóch greckich europosłów do PE, zamieszanej w skandal korupcyjny Evy Kaili i jej koleżanki Marii Spyraki. Są podejrzanymi w odrębnej sprawie dotyczącej opłacania asystentów posłów.

Kaili jest oskarżona w sprawie dotyczącej przyjmowania łapówek za lobbing na rzecz Kataru.

W tej sprawie belgijski sędzia uznał, że jej immunitet parlamentarny nie będzie miał zastosowania, ponieważ została przyłapana na gorącym uczynku z tysiącami euro w gotówce.

"Jednak w osobnej kwestii dodatków poselskich i wynagrodzeń asystentów nadal cieszy się ochroną jako eurodeputowana, podobnie jak Spyraki, która nie ma związku z aferą łapówkarską" - podała AFP.

„Na podstawie sprawozdania z dochodzenia otrzymanego od Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) istnieje podejrzenie popełnienia nadużycia finansowego na szkodę budżetu UE w związku z zarządzaniem dietą parlamentarną, w szczególności w odniesieniu do wynagrodzenia akredytowanych asystentów parlamentarnych" - podała Prokuratura Europejska.

Uchylenie immunitetu posła do PE wymaga głosowania w parlamencie.

Prokuratora UE wystosowała pismo do przewodniczącej parlamentu Roberty Metsoli z prośbą o wyznaczenie terminu takiego głosowania - poinformowało źródło AFP.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/