Sekretarz stanu USA Antony Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa rozmieszczenia niemieckich rakiet Patriot stała się przedmiotem publicznej wymiany poglądów - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej.

"Tą sprawą amerykańska dyplomacja się interesowała. Nawet dzisiaj usłyszałem od sekretarza stanu takie zdziwienie, że w tej kwestii doszło do wymiany idei i poglądów w dyskursie publicznym. Razem zgodziliśmy się, że tego typu ustalenia (...) powinny być dokonywane za zamkniętymi drzwiami" - powiedział Rau podczas spotkania z dziennikarzami, pytany o sprawę propozycji rozmieszczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot w Polsce.

Stwierdził przy tym, że to strona niemiecka "przeniosła tą kwestię do dyskursu publicznego".

Rau przekazał też, że rozmowy z Blinkenem dotyczyły "obecnej i przyszłej" obecności żołnierzy USA na wschodniej flance NATO, w tym Polsce. Dodał, że nie można wykluczyć zwiększenia sił USA w naszym kraju.

Blinken: Partnerstwo USA i Polski nigdy nie było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie

"Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie. Dzięki polskiemu przywództwu, stoimy silnie razem we wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, dostarczając pomocy wojskowej, pomocy gospodarczej i humanitarnej" - oświadczył w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken na początku spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewiem Rauem..

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślał "nadzwyczajną" postawę Polski i jej hojność wobec uchodźców, a także chwalił przewodnictwo Polski w OBWE.

"Pracujemy też razem, by wzmocnić NATO i wdrożyć nową koncepcję strategiczną" - dodał.

Przypomniał też, że ostatnie spotkanie z ministrem Rauem w Waszyngtonie miało miejsce w lutym, tuż przed rosyjską agresją.

"Nie spodziewaliśmy się tego, a mimo to, kiedy doszło do tego tragicznego wydarzenia, jako sojusznicy i członkowie NATO zareagowaliśmy ze stanowczością, odpornością i determinacją w obronie naszego partnera" - oznajmił Rau.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Rau: Zgodziliśmy się, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył Rau po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej.

- Blinken wyrażał obawy dotyczące kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, w tym kontekście omawialiśmy kwestię "bezpiecznego nieba" nad Ukrainą - powiedział Rau dziennikarzom po spotkaniu z Blinkenem. Szef polskiej dyplomacji dodał, że szczegółowo omówił ze swoim amerykańskim odpowiednikiem kwestię pomocy dla Ukrainy.

Rau podkreślił, że wojna może zakończyć się "wyłącznie strategiczną porażką Rosji i przywróceniem integralności terytorialnej Ukrainy".

Przypomniał, że polskie stanowisko zakłada możliwość rozmów z Putinem dopiero po wyparciu wojsk rosyjskich z Ukrainy. "Propagujemy to stanowisko wśród sojuszników z NATO, mamy zdecydowane poparcie większość państw wschodniej flanki i nikt z moich rozmówców w USA nie wskazywał żadnej alternatywy do takiej pozycji" - powiedział polski minister.