Była funkcjonariuszka CIA, Demokratka Abigail Spanberger wygra swój pojedynek o mandat w Izbie Reprezentantów w Wirginii, w jednym z najpilniej obserwowanych wyścigów wtorkowych wyborów - podała agencja AP. W innych zaciętych pojedynkach w stanie wygrały Demokratka Jennifer Wexton i Republikanka Jen Kiggans.

Reprezentująca przedmieścia amerykańskiej stolicy Spanberger pokonała Republikankę Yesli Vegę, skupiając się głównie na temacie prawa do aborcji. Jak powiedzieli PAP działacze Demokratów, kluczowa dla jej zwycięstwa była mobilizacja kobiet przeciwko Vedze reprezentującej poglądy pro-life.

Temat ten był też najczęściej podawanym czynnikiem motywującym wśród wyborców pytanych przez PAP pod lokalami wyborczymi w hrabstwie Prince William.

Według ekspertów CNN, wynik wyścigu w 7. okręgu w Wirginii miał być jednym ze zwiastunów tego, jak potoczy się walka o Izbę Reprezentantów w całym kraju: gdyby Spanberger straciła mandat, mogłoby to oznaczać dużą porażkę Demokratów w całym kraju.

W innych zaciętych pojedynkach, Demokratka Elaine Luria straci mandat na rzecz Republikanki Jen Kiggans, a Demokratka Jennifer Wexler wygrała z Republikaninem Hungiem Cao.

Jak dotąd rozstrzygnięto wyniki w 242 z 435 pojedynkach o mandat w Izbie Reprezentantów, z czego 88 na korzyść Demokratów i 154 na korzyść Republikanów. Republikanie przejęli 5 mandatów i potrzebują odzyskać jeszcze jeden, by zapewnić sobie większość.(PAP)

osk/ sp/