Rosyjski biznesmen, związany z grupą Wagnera Jewgienij Prigożyn, zapowiedział tworzenie ośrodków szkolenia tzw. pospolitego ruszenia w obwodach graniczących z Ukrainą - pisze w niedzielę niezależna Nowaja Gazieta.Jewropa.

Pospolite ruszenie w obwodzie kurskim i biełgorodzkim

Centra mające szkolić tzw. pospolite ruszenie (ros. opołczenije) będą otwarte w obwodzie kurskim i biełgorodzkim - czytamy.

"Tak, rzeczywiście, tworzymy ośrodki szkolenia pospolitego ruszenia" - powiedział Prigożyn, cytowany przez swoje biuro prasowe.

Wsparcia i finansowanie "pospolitego ruszenia"

Dodał, że finansowanie ośrodków bierze na siebie, ale wezwał przy tym regionalny biznes do wsparcia przygotowania tego "pospolitego ruszenia".

"Jeśli jesteś właścicielem niedużego zakładu, w którym pracuje 100 osób, z nich 50 to dojrzałe płciowo samce, to 25 proc. z nich powinno służyć w okopach, a 75 proc. kontynuować swoją pracę. I tak po kolei: tydzień w okopach, trzy w domu i w zakładzie" - kontynuował.

Radio Swoboda, powołując się na lokalne rosyjskie media, podaje, że w mediach społecznościowych, na profilach grupy Wagnera, pojawiły się ogłoszenia w sprawie naboru do "pospolitego ruszenia". (PAP)

ndz/ fit/