Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek Dariuszowi Pawłosiowi nominację na nowego ambasadora Polski w Berlinie - poinformował resort dyplomacji. Pawłoś zastąpi Andrzeja Przyłębskiego, który z końcem stycznia 2022 roku przestał pełnić funkcję ambasadora Polski w Niemczech.

"Minister Zbigniew Rau wręczył dziś nominację ambasadorską Dariuszowi Pawłosiowi, który zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice Federalnej Niemiec" - poinformowało na Twitterze MSZ.

Z końcem stycznia 2022 roku funkcję ambasadora Polski w Niemczech przestał pełnić Andrzej Przyłębski. Był ambasadorem w Berlinie od 2016 roku.

Dariusz Pawłoś to germanista i dyplomata. Od marca 2022 roku pełni funkcję dyrektora zarządzającego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

W ostatnich latach pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. W latach 2017-2021 był rzecznikiem prasowym polskiej ambasady w Berlinie. Wcześniej - w latach 2008-2017 - pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". W latach 90. XX w. był nauczycielem języka niemieckiego w LXXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/