Bank Światowy poinformował w poniedziałek, że wyasygnował dodatkowe 500 milionów dolarów na pomoc Ukrainie w zaspokojeniu pilnych potrzeb w zakresie wydatków spowodowanych rosyjską inwazją 24 lutego i trwającą wojną.

Finansowanie przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, główne ramię pożyczkowe banku, zostało wsparte gwarancjami kredytowymi w wysokości 500 milionów dolarów z Wielkiej Brytanii, które zostały ogłoszone 30 września, podał bank.

„Rosyjska inwazja nadal powoduje masowe zniszczenia infrastruktury Ukrainy – w tym sieci wodociągowych, sanitarnych i elektrycznych, co w perspektywie zbliżającej się zimy, coraz bardziej zagraża narodowi ukraińskiemu” – stwierdził w oświadczeniu prezes Grupy Banku Światowego David Malpass.

„Nowa część środków wypłaconych dzisiaj zostanie wykorzystana na utrzymanie podstawowych usług rządowych. Zdecydowanie popieramy naród ukraiński w obliczu tego bezprecedensowego kryzysu”, dodał David Malpass.

Bank Światowy dotąd zmobilizował łącznie 13 miliardów dolarów na finansowanie kryzysowe dla Ukrainy, z czego 11,4 miliarda zostało w całości wypłaconych. (PAP)

wr/