Porozumiałem się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w sprawie utworzenia w Turcji hubu handlu rosyjskim gazem; stworzymy taki ośrodek, by eksportować surowiec do Europy - ogłosił w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

"Turcja będzie również hubem handlu gazem. Podczas naszego ostatniego spotkania porozumiałem się w tej sprawie z Putinem. Stworzymy tutaj hub, z tureckim gazem sprowadzanym z Rosji" - powiedział w Ankarze Erdogan podczas spotkania z przedstawicielami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

"Putin ogłosił światu, że Europa może otrzymywać swój gaz przez Turcję" - przypomniał turecki prezydent.

W Europie coraz więcej obaw budzi kryzys energetyczny, ale Turcja "nie ma takiego problemu" - zaznaczył Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

Putin zaproponował Erdoganowi utworzenie w Turcji hubu gazowego podczas spotkania obu przywódców 13 października w Astanie przy okazji szczytu Konferencji na rzecz Interakcji i Środków Budowy Zaufania w Azji. Putin zaznaczył, że szlak przez Turcję jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej "wygórowanych" cenach.

"Razem z prezydentem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań. Mam nadzieję na utworzenie w najbardziej odpowiednim do tego miejscu międzynarodowego centrum dystrybucyjnego. Nasze instytucje przedstawią nam wyniki prac i wtedy podejmiemy kolejne kroki; tutaj naprawdę nie ma na co czekać" - mówił Erdogan dzień po spotkaniu w Astanie. (PAP)

adj/ ap/

arch.