Podwójne morderstwo przed barem dla osób LGBTI w Bratysławie, traktowane wcześniej jako zabójstwa z nienawiści, zostało w poniedziałek przekwalifikowane na terroryzm. Chwalenie tej zbrodni, np. w mediach społecznościowych, będzie w tej sytuacji przestępstwem.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Narodowa Agencja Kryminalna pod nadzorem prokuratury wyspecjalizowanej w prowadzeniu śledztw dotyczących najpoważniejszych przestępstw i zbrodni. Jej rzeczniczka Jana Tokolyova poinformowała, że wszystkie zgromadzone dotąd dowody wskazują, że zabójstwo spełnia kryteria aktu terrorystycznego.

W związku z nową kwalifikacją prokuratura podkreśliła, że popieranie aktu terrorystycznego jest również przestępstwem karnym podlegającym od trzech do dziesięciu lat więzienia. Według Tokolyovej organy ścigania będą działać energicznie w takich przypadkach.

W środę wieczorem 19-letni Juraj K. zastrzelił dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat i poważnie ranił 28-letnią kobietę przed bratysławskim barem odwiedzanym przez osoby ze społeczności LGBTI. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja znalazła jego ciało w czwartek rano. Śledczy zakładają, że popełnił samobójstwo. Wcześniej sprawca w sieciach społecznościowych zamieścił manifest wymierzony w członków społeczności LGBTI oraz Żydów.

Piotr Górecki (PAP)