Słowacka policja poinformowała w czwartek rano o znalezieniu ciała sprawcy strzelaniny, w której w środę wieczorem w Bratysławie zginęły dwie osoby, a jedna została ranna. Mężczyzna opublikował w internecie rasistowski manifest.

Do strzelaniny doszło przed lokalem, w którym spotykały się osoby ze środowiska LGBTQ. Sprawca uciekał przed policją, która rano poinformowała o znalezieniu jego zwłok. Nie są na razie znane okoliczności śmierci mężczyzny. Według mediów sprawcą ataku był 19-latek, który kilka godzin wcześniej zamieścił na Twitterze manifest skierowany przeciwko Żydom i osobom LGBTQ. Opublikował też kilka wpisów wskazujących, że przygotowywał się do ataku.

Po zabójstwie dwóch osób napisał: „Nie czuję żadnego żalu, czy to nie jest śmieszne?". Po strzelaninie przez kilka godzin komunikował się z innymi osobami na Twitterze i na innym portalu społecznościowym. Przyznał się do popełnienia zbrodni, zamieścił zdjęcie miejsca, gdzie zamierzał strzelać, a także kilka swoich zdjęć. Tuż przed północą zostawił wiadomość, że spotka się ze swoimi zwolennikami "po drugiej stronie".

Wcześniej w internecie mężczyzna opublikował liczący 65 stron manifest pełen neonazistowskich i ekstremistycznych haseł, w którym gloryfikował znanych neonazistów i prawicowych ekstremistów, dokonujących w przeszłości podobnych zamachów.

Piotr Górecki (PAP)