Siły dowodzone przez firmę najemniczą, znaną jako Grupa Wagnera, osiągnęły pewne lokalne sukcesy w Donbasie na wschodzie Ukrainy; grupa najprawdopodobniej pozostaje mocno zaangażowana w walki sił prorosyjskich w mieście Bachmut - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ciągu ostatnich trzech dni siły prorosyjskie dokonały taktycznych posunięć w kierunku centrum miasta Bachmut w obwodzie donieckim. Oddziały 2 korpusu armii, prorosyjskiej milicji obwodu ługańskiego, prawdopodobnie wkroczyły do wsi Opytne i Iwangrad leżących na południe od miasta" - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak podkreślono, od początku lipca niewiele siedlisk ludzkich na Ukrainie zostało zdobytych przez regularne wojska rosyjskie lub siły separatystyczne. Nowe zdobycze mają prawdopodobnie związek z silniejszym zaangażowaniem Grupy Wagnera w regionie - oceniono.

"Rosja prawdopodobnie postrzega przejęcie Bachmutu jako wstęp do natarcia na obszary miejskie Słowiańska i Kramatorska, które są najważniejszymi skupiskami ludzi w obwodzie donieckim pod władzą Ukrainy" - skomentował brytyjski wywiad.

Dodano, że Rosja nadal prowadzi ofensywne operacje w środkowym Donbasie, jednak postępy jej wojsk są bardzo powolne. "Ogólny projekt operacyjny Rosjan jest zagrożony z powodu ukraińskiej presji na jego północną i południową flankę oraz poważne niedobory amunicji i zasobów ludzkich" - podsumowali Brytyjczycy.

(PAP)