Izrael dostarcza Ukrainie informacji wywiadowczych o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską - poinformował w czwartek, powołując się na źródła ukraińskie, amerykański dziennik "New York Times".

"NYT" podał również, że prywatna firma izraelska przekazuje Ukrainie zdjęcia satelitarne pozycji rosyjskich wojsk. "Rosjanie przynajmniej od sierpnia używają na Ukrainie różnych rodzajów produkowanych przez Iran dronów" - przypomniał w czwartek dziennik "Jerusalem Post". Najczęściej używanymi irańskimi bezzałogowymi statkami powietrznymi są drony kamikadze Shahed-136.

"Drony te są wolne i latają na tyle nisko, że obronie powietrznej łatwo jest je zestrzelić" - oceniło w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Iran i Rosja oficjalnie zaprzeczyły, że na Ukrainie używane są irańskie drony. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział 6 października, odnosząc się do oświadczeń Moskwy i Teheranu, że "Ukraina znajdzie sposób na to, żeby tych dronów faktycznie na naszym niebie nie było". (PAP)