Sprawę rezolucji - jak powiedział PAP Bogdan Rzońca - zgłosił europoseł Kyriakos Welopulos z partii Greckie Rozwiązanie. "Zamierzamy jako EKR taki projekt złożyć" - powiedział Rzońca i przyznał, że być może pojawi się on już na przyszłotygodniowej sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Jak mówił, bardzo liczy na to, że polscy posłowie z innych grup w Parlamencie Europejskim poprą tę inicjatywę.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Dokument przygotowywany był przez działający w poprzedniej kadencji parlamentu Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

W raporcie podano, że ogólna kwota strat Polski to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Premier Mateusz Morawiecki powiedział PAP, że Polska chce jak najszybciej skierować do Niemiec notę dyplomatyczną ws. reparacji. (PAP)

Reklama

autor: Grzegorz Bruszewski