Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro - poinformował we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.

"Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej" – powiedział Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zaznaczył, że pożyczka udzielona będzie na okres 15 lat, z zastrzeżeniem odroczenia pierwszej spłaty o 5 lat od dnia zawarcia umowy.

Według Szmyhala wsparcie finansowe międzynarodowych partnerów Ukrainy przekroczyło już od 24 lutego br. 5 mld dolarów. Premier zwrócił również uwagę, że w ostatnich tygodniach rząd w Kijowie zgodził się na zaciągnięcie pożyczki od rządu Japonii w wysokości 100 mln dolarów oraz wsparcie finansowe Banku Światowego w wysokości 1,5 mld dolarów.(PAP)