Pierwszym puntem wizyty Baerbock jest odwiedzenie Buczy, miejsca rosyjskich zbrodni na ludności cywilnej, w towarzystwie prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej. Po południu w Kijowie ma odbyć się spotkanie Baerbock z Dmytro Kułebą.

Minister zapowiedziała też ponowne otwarcie ambasady niemieckiej w Kijowie. „Ostatni pracownicy ambasady wyjechali 25 lutego do Polski i kontynuowali pracę częściowo stamtąd, a częściowo z Berlina” – przypomina agencja Dpa.

Niemcy są jednym z ostatnich krajów zachodnich, które ogłosiły ponowne otwarcie swojej ambasady w Kijowie. W niedzielę o powrocie pracowników do ambasad poinformowały USA i Kanada, a wcześniej w Kijowie ponownie otwarto przedstawicielstwa m.in. Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Austrii. Nadal nie wiadomo, czy i kiedy z wizytą do Ukrainy uda się kanclerz Olaf Scholz (SPD), zapraszany wielokrotnie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Reklama

MSZ Holandii w tajnej podróży do Kijowa

Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra poinformował, że przyjechał do Kijowa razem z szefową niemieckiego resortu spraw zagranicznych. Media podały, że Hoekstra przyleciał w poniedziałek do Polski, skąd udał się pociągiem do stolicy Ukrainy. Wizyta była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

Szef holenderskiej dyplomacji opublikował na Twitterze zdjęcie z pobytu w Irpieniu, na przedmieściach Kijowa. „Dramatyczne zniszczenia świadczą o wpływie, jaki wojna wywarła na życie mieszkających tu mężczyzn, kobiet i dzieci. To nie może pozostać bezkarne. Holandia jest zaangażowana w poszukiwanie prawdy i sprawiedliwości” – napisał Hoekstra.

Wskazał, że Holandia już to robi m.in. poprzez finansowe wsparcie śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).