"Nadal widzimy co najwyżej minimalne postępy Rosjan w Donbasie" - powiedział urzędnik, opisując sytuację po 68 dniach wojny. Jak dodał, siły Rosjan są "anemiczne" i nie są skłonne do podejmowania ryzyka, a postępy bywają krótkotrwałe.

"Oni wchodzą, ogłaszają zwycięstwo, a potem wychodzą, pozwalając Ukraińcom na odzyskanie (terenu)" - powiedział oficjel. Dodał, że Rosjanie tracą też grunt w okolicach Charkowa i zostali wypchnięci na 40 km od miasta.

Reklama

Sytuacja na froncie według sztabu Ukrainy

O szczegółach rosyjskich działań poinformował na Facebooku w poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Reklama
  • Na kierunku iziumskim siły rosyjskie kontynuują ofensywę w stronę miast Barwinkowe i Słowiańsk. Sztab poinformował również, że Rosjanom udało się zbudować most pontonowy na rzece Doniec.
  • W obwodzie ługańskim trwają walki o Rubiżne i Popasną – Rosjanie próbują zdobyć pełną kontrolę nad tymi miastami i przesunąć się dalej w kierunku Łymanu i Siewierska w obwodzie donieckim.
  • Na południu, w obwodzie zaporoskim Rosjanie rozmieścili dodatkowe oddziały artylerii w okolicy Tokmaku. Ostrzelali pozycje ukraińskie w okolicach miasta Orichiw.
  • W obwodzie chersońskim wojska rosyjskie próbują nacierać, by wyjść na jego granice administracyjne.
  • Rosjanie kontynuowali też ostrzały Charkowa, Mikołajowa, a także obiektów cywilnych w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, ługańskim, charkowskim.

Pentagon o rosyjskich stratach

Pentagon ocenia, że Rosja ma do dyspozycji ok. 75 proc. sił bojowych zgromadzonych na początku inwazji, a wewnątrz Ukrainy znajduje się 93 batalionowych grup taktycznych (przed inwazją zgromadzono 125 takich oddziałów). Nie wszystkie według USA są w pełni sprawne bojowo.

Poinformowano także, że od początku napaści Rosja wystrzeliła ponad 2125 rakiet różnego typu.

Komentując ukraińskie doniesienia na temat ataku na odbywających naradę rosyjskich dowódców, w tym szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa, przedstawiciel ministerstwa potwierdził jedynie, że Gierasimow przebywał w Donbasie przez kilka dni w ubiegłym tygodniu. Nie mógł potwierdzić jednak, że generał został ranny. Stwierdził, że nie wie, ilu rosyjskich generałów zostało zabitych na Ukrainie.

Pomoc USA dla Ukrainy

Mówiąc o amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, przedstawiciel Pentagonu oznajmił, że do kraju przetransportowano już 5 tys. pocisków przeciwpancernych Javelin. Dodał, że w ciągu ostatniej doby 14 samolotów dostarczyło na Ukrainę sprzęt wojskowy z USA, a kolejne 23 transporty lotnicze dotarły z pięciu innych państw. W ciągu najbliższej doby planowanych jest 11 kolejnych dostaw z USA.

Oficjel poinformował też, że w poniedziałek liczba ukraińskich artylerzystów przeszkolonych z korzystania z ofiarowanych przez USA haubic M777 wyniesie ok. 220. USA mają przekazać łącznie 90 takich dział - z czego 80 proc. zostało już dostarczonych - a kolejne egzemplarze mają dostarczyć też m.in. Kanada i Australia. Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z 184 tys. pocisków do tych haubic.