Prognozy naukowe pokazują, że zbliża się szczyt fali infekcji - powiedział Scholz w piątek w przemówieniu w Bundesracie. "Pozwala nam to na rozważenie na przyszłotygodniowym spotkaniu pierwszego kroku ku otwarciu, a następnie kolejnych na wiosnę".

Kanclerz nie sprecyzował o jakie konkretnie złagodzenia przepisów chodzi. Zapewnił, że rady naukowców zostaną wysłuchane, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych sukcesów w walce z pandemią. "Jednocześnie będziemy czujni i przygotowani na wypadek, gdyby liczba zakażonych osób ponownie znacząco wzrosła" - dodał.

Scholz zaznaczył, że system opieki zdrowotnej przetrwał do tej pory kryzys mimo ogromnych obciążeń dla lekarzy i personelu szpitalnego. Tak więc przyjęte w walce z koronawirusem środki działają.

Reklama

W swoim piątkowym wystąpieniu w Bundesracie (Radzie Federalnej, jednej z dwóch izb niemieckiego parlamentu) Scholz kolejny raz wezwał też do przyspieszenia kampanii szczepień.

Kanclerz i premierzy krajów związkowych w przyszłą środę spotkają się na kolejnym szczycie poświęconym sytuacji epidemicznej.

Z Berlina Berenika Lemańczyk

bml/ adj/