Rosyjskie siły morskie przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Norweskim – poinformowało ministerstwo obrony Rosji w poniedziałek. Wcześniej Moskwa zapowiedziała przeprowadzenie manewrów „we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej”.

„Oddział okrętów bojowych Floty Północnej w ramach ćwiczenia z arktycznym zgrupowaniem ekspedycyjnym wykonywał zadania przeciw okrętom podwodnym” – przekazało w komunikacie ministerstwo obrony.

Jak podano, w trakcie manewrów krążownik rakietowy Marszał Ustinow i fregata Admirał Kasatonow z wykorzystaniem śmigłowca Ka-27M „poszukiwały okrętów podwodnych umownego przeciwnika”.

20 stycznia ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów i 10 tys. wojskowych „we wszystkich strefach odpowiedzialności rosyjskiej marynarki wojennej”.

Wskazano, że odbędą się one na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Pacyfiku i Atlantyku.

„Głównym celem manewrów są działania sił marynarki wojennej i lotnictwa wojskowego w ramach ochrony rosyjskich interesów narodowych na oceanie światowym, a także w ramach przeciwdziałania zagrożeniom wojskowym dla Rosji z kierunków morskich i oceanicznych” – podano.

Dotychczas informowano m.in. o manewrach Floty Północnej w Arktyce, a także o ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Czarnym. (PAP)

just/ ap/