Reklama

"Zakończyłem 1,5-godzinną rozmowę z prezydentem USA" - napisał wieczorem na Twitterze Zełenski. Jak dodał, Biden poinformował go o treści rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ukraiński prezydent przekazał, że rozmawiał z Bidenem o "możliwych formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie" i o przebiegu wewnętrznych reform na Ukrainie.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biura prezydenta napisano, że głównymi tematami rozmowy była sytuacja bezpieczeństwa wokół Ukrainy i "perspektywy zaktywizowania pokojowego uregulowania".

Zełenski podziękował Bidenowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i potwierdził, że chce poszukiwać sposobów osiągnięcia pokoju w Donbasie. Ukraina ma jasne propozycje w sprawie odblokowania procesu pokojowego i jest gotowa, by omawiać je w różnych formatach - zapewnił prezydent.

Rozmawiano też o sposobach wsparcia Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa, finansów i polityki w przeciwdziałaniu agresji hybrydowej.

Zełenski podkreślił, że ukraińska strona rozpatruje gazociąg Nord Stream 2 jedynie przez "pryzmat gwarancji energetycznych i bezpieczeństwa". Kontynuacja projektu pozbawia Ukrainę istotnego czynnika powstrzymującego rosyjską agresję - czytamy w komunikacie. Jak dodano, strony omówiły konkretne kroki, mające wzmocnić energetyczną odporność Ukrainy.

Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak przekazał w telewizji 1+1, że rozmowa odbyła się w "bardzo otwartej i bezpośredniej atmosferze". Według Jermaka Biden powiedział Zełenskiemu, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO powinna zależeć od woli ukraińskiego narodu.

Przekazał też, że USA podjęły decyzję w sprawie tego, że będą aktywnym uczestnikiem procesu pokojowego w Donbasie. Jak będzie to wyglądać, będzie zależeć od wielu czynników - wskazał. Biden miał też powiedzieć, że wszelkie decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą być podejmowane bez Ukrainy.

Według Jermaka "USA udzielą wszelkiego koniecznego wsparcia, by Ukraina miała możliwość stawić opór (Rosji)" - pisze Interfax-Ukraina.

Najbliższy współpracownik prezydenta Ukrainy poinformował, że w przyszłym tygodniu Zełenski spotka się w Brukseli z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Rozmowa telefoniczna Bidena i Zełenskiego odbyła się dwa dni po spotkaniu online prezydentów USA i Rosji. Jak poinformował Biały Dom, Biden ostrzegł Putina, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Kreml zaś podał po spotkaniu, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim.