Kishida kieruje japońskim rządem od 4 października. Jego poprzednik Yoshihide Suga odszedł ze stanowiska premiera i szefa LDP w czasie, gdy jego poparcie społeczne spadło do rekordowo niskiego poziomu w związku z niezadowoleniem z polityki koronawirusowej rządu.

Obecnie bilanse nowych infekcji znacznie spadły, odsetek zaszczepionej ludności wzrósł, a rząd przygotowuje nowy pakiet stymulacji gospodarczej, który może opiewać na 30 bln jenów (264,7 mld dolarów). Jednym z elementów pakietu mają być zapomogi finansowe w wysokości 50 tys. jenów (440 dolarów) dla wszystkich Japończyków w wieku 18 lat i młodszych.

Według agencji Reutera wszyscy ministrowie z poprzedniego rządu Kishidy zachowają swoje stanowiska, za wyjątkiem szefa resortu spraw zagranicznych Toshimitsu Motegiego, który wybrany został niedawno na sekretarza generalnego LDP. MSZ pokieruje najprawdopodobniej były minister edukacji Yoshimasa Hayashi.

Reklama

W wyborach 31 października LDP straciła 15 mandatów w niższej izbie parlamentu, ale utrzymała większość, zdobywając 261 z 465 miejsc. Mniejszy partner koalicyjny, partia Komeito, uzyskała 32 mandaty.