Na stronie amerykańskiego resortu dyplomacji dodano Rosję do listy krajów, w których "Stany Zjednoczone nie mają przedstawicielstwa konsularnego lub w których sytuacja polityczna bądź dotycząca bezpieczeństwa jest na tyle niepewna, że ograniczony personel konsularny nie jest uprawniony do rozpatrywania wniosków wizowych". Wśród tych państw są m.in. Kuba, Iran, Wenezuela czy Syria.

"Zdajemy sobie sprawę, że to ważna zmiana dla osób ubiegających się o wizę" - przyznał Price, apelując o nieplanowanie wyjazdu do Polski przed wyznaczonym terminem spotkania w sprawie przyznania wizy. Przyznał, że nie uważa tego za "idealne rozwiązanie".

Według niego "decyzja rosyjskiego rządu o zakazie zatrudniania przez Stany Zjednoczone" pracowników rosyjskich lub z krajów trzecich "poważnie wpływa" na ich "zdolność do świadczenia usług konsularnych".

Reklama

"Niezwykle ograniczona liczba pracowników konsularnych w Rosji nie pozwala nam obecnie na zagwarantowanie obywatelom USA rutynowych usług wizowych lub wsparcia" - zaznaczył. Ambasada USA w

Moskwie będzie teraz wydawała jedynie "wizy dyplomatyczne lub oficjalne".

Na decyzję władz USA zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Amerykańscy dyplomaci od wielu lat niszczą system usług konsularnych w Rosji (...) Techniczną procedurę, która w XXI wieku powinna być rutynowa, zamienili w prawdziwe piekło" - napisała w mediach społecznościowych, cytowana przez Reutersa.

21 kwietnia Rosja uznała za osoby niepożądane 10 pracowników ambasady USA. Zabroniła także zatrudniania stronie amerykańskiej obywateli Rosji do prac administracyjnych i technicznych.

Wcześniej USA wydaliły 10 dyplomatów rosyjskich i ogłosiły sankcje na Rosję w związku z rosyjskimi cyberatakami i ingerencją w amerykańskie wybory.

30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że decyzja Rosji poważnie odbije się na pracy przedstawicielstw USA w Rosji, a USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu.