Na Ukrainie poprzedniej doby zarejestrowano prawie 19 tys. zakażeń koronawirusem i prawie 500 zgonów na Covid-19 - wynika ze środowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dzienny bilans infekcji od wiosny.

We wtorek potwierdzono 18 912 zakażeń koronawirusem, w tym 1447 wśród dzieci i 435 wśród pracowników medycznych. 495 osób zmarło, 5468 hospitalizowano, a 7605 uznano za wyzdrowiałe.

Najwięcej infekcji wykryto w obwodach: odeskim, dniepropietrowskim, charkowskim, zaporoskim i donieckim.

Poprzednio o ponad 18 tysiącach potwierdzonych przypadków poinformowano 14 października. Wtorkowy bilans jest najwyższy od początku kwietnia, kiedy rejestrowano najwięcej zachorowań od wybuchu pandemii.

Łącznie potwierdzono na Ukrainie ok. 2,68 mln zakażeń i zarejestrowano 61,8 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest prawie 6,7 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju. Ministerstwo podkreśla, że 95 proc. hospitalizowanych z powodu Covid-19 w ubiegłym tygodniu nie było zaszczepionych.

Poprzedniej doby wykonano rekordową liczbę szczepień - ponad 200 tys. Część regionów jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej, w której zaszczepieni mają pewne przywileje. Władze wprowadziły też obowiązkowe szczepienia dla osób wykonujących pewne zawody, np. dla urzędników.