W Rosji w ciągu minionej doby 27 550 osób zakaziło się koronawirusem, jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku 2021 roku. Zmarło w ciągu minionej doby 924 pacjentów z Covid-19 - podał w czwartek sztab rządowy.

Według danych sztabu ogółem od początku epidemii zmarło 213 549 osób z powodu Covid-19. Najwyższą liczbę zgonów w ciągu doby odnotowano 6 października, gdy zmarło 929 osób.

Na tle rosnącej liczby zakażeń niektóre regiony Rosji stopniowo wprowadzają bądź przywracają ograniczenia epidemiczne. W obwodzie czelabińskim od 18 marca podczas imprez masowych liczba uczestników będzie ograniczona do stu. Jeszcze bardziej ograniczono zgromadzenia w Karelii na północy Rosji - w pomieszczeniu zamkniętym będzie się mogło zebrać najwyżej 50 osób. W obwodzie niżnienowogrodzkim uczniowie klas starszych wrócili do nauki zdalnej, a firmy przenoszą na pracę zdalną 30 proc. pracowników.

Zmniejsza się liczba wolnych miejsc w szpitalach koronawirusowych: w obwodzie włodzimierskim w centrum europejskiej części Rosji zajęte jest już ponad 92 proc. miejsc w szpitalach, w obwodzie krasnodarskim na południu kraju - 83 procent, a w obwodzie irkuckim na Syberii - blisko 78 procent.

Na Uralu, w obwodzie orenburskim, władze zaleciły mieszkańcom, by nie wyjeżdżali ze swych miejscowości bez ważnych przyczyn i nie organizowali spotkań rodzinnych w gronie większym niż 10 osób.

Władze Rosji nie planują wprowadzania bodźców mających skłonić obywateli do szczepień - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Gubernatorzy niektórych regionów na własną rękę próbują takich działań: na przykład, w obwodzie kurskim te miejscowości, gdzie zaszczepiło się mniej niż 55 proc. mieszkańców nie otrzymają dopłat na naprawę dróg.