Od środy 15 września wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące zwalczania pandemii. Wracają maski FFP2, będą większe obostrzenia dla niezaszczepionych – ogłosił w środę na konferencji prasowej kanclerz Sebastian Kurz. Nie wykluczył także wprowadzenia trzeciej „przypominającej” dawki szczepień.

Podczas konferencji prasowej w środę kanclerz Sebastian Kurz i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein przedstawili nowe zasady walki z epidemią koronawirusa w obliczu wzrostu fali zachorowań. O szczegółach konferencji informuje portal Vienna Online.

Wśród nowych zasad, mających obowiązywać na terenie Austrii już od 15 września, wraca obowiązek używania masek FFP2 między innymi w sklepach spożywczych, aptekach, transporcie publicznym. Osoby niezaszczepione będą zobowiązane do noszenia masek FFP2 we wszystkich sklepach.

„Jeśli liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii będzie nadal rosła, może nastąpić dalsze zaostrzenie” – podkreślili Kurz i Mueckstein. Zapowiedzieli też wykorzystanie liczby hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii jako wskaźnika, służącego do wprowadzania kolejnych stopni obostrzeń.

Początek obowiązywania nowych zasad to środa 15 września – na ten dzień, jak przewidują eksperci, ma zostać przekroczony wskaźnik hospitalizacji na poziomie 10 proc. (dla Austrii jest to 200 łóżek na oddziałach intensywnej terapii).

Przy obłożeniu oddziałów intensywnej terapii na poziomie 15 proc. będzie wprowadzona zasada 2G, czyli tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy będą mogli przebywać w restauracjach i uczestniczyć w dużych imprezach (powyżej 500 osób). Po osiągnięciu poziomu 20 proc. - samodzielnie wykonywane testy antygenowe nie będą uznawane, a w kinach czy restauracjach będą brane pod uwagę jedynie testy PCR. Mueckstein szacuje, że próg 15 proc. zostanie przekroczony na początku października.

Kurz podkreślił, że odpowiedzią na pandemię nie powinny być zamknięcia, ale szczepienia. „Większość osób hospitalizowanych to osoby niezaszczepione” – podkreślił kanclerz i dodał, że bierze pod uwagę wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepień. „Ta dodatkowa immunizacja jest absolutnie konieczna, ponieważ w przeciwnym razie będziemy znowu bez ochrony, narażeni na wirusa”. Mueckstein dodał, że ta dodatkowa dawka szczepienia wzmocniłoby odporność szczególnie osób starszych, lub z chorobami współtowarzyszącymi.